Відкритий урок з хімії за темою: "Сульфатна кислота"
Цілі уроку: розглянути фізичні й хімічні властивості сульфатної
кислоти, загальні для всіх кислот, на прикладі взаємодії з металами, оксидами,
основами, солями; показати відмінності у фізичних і хімічних властивостях концентрованої
та розбавленої сульфатних кислот; ознайомити учнів зі специфічними
властивостями концентрованої сульфатної кислоти; з´ясувати значення сульфатної
кислоти; розвивати логічне мислення; виховувати правила безпечного поводження з
хімічними реактивами.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань.
Форми роботи: навчальна лекція, фронтальна робота з опорною схемою,
демонстраційний експеримент.
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів, таблиця
розчинності, ряд активності металів, комп´ютер, екран, проектор , « Віртуальна хімічна
лабораторія», презентація «Сульфатна
кислота»
Демонстрація №6 Виділення теплоти під час розчинення у воді концентрованої
сульфатної кислоти.
Демонстрація №7 Водовідбірні властивості концентрованої сульфатної кислоти
(дія на цукор і папір)
ХІД УРОКУ
І Організаційний етап.
II. Актуалізація опорних знань
1. Робота біля дошки за питаннями
1) Установіть відповідність.
N2O5
H2CO3
SO2
HNO3
CO2
H2SO4
SO3 H2SO3
1.Дайте загальну характеристику оксидам неметалічних елементів.
2.Порівняйте властивості оксидів Сульфуру, Карбону, Нітрогену, Фосфору.
3. Дайте пояснення , що таке «кислотний дощ»
III. Вивчення нового матеріалу
1. Фізичні властивості сульфатної кислоти
Безбарвна рідина, важка, дуже гігроскопічна. Поглинає вологу з виділенням
великої кількості тепла (79 кДж/моль), утворюючи міцні гідрати. Не можна
доливати воду до концентрованоїH2SO4: станеться
розбризкування внаслідок її нагрівання до температури кипіння. Для
розведення H2SO4 її невеликими порціями додають
до води (тепло виділяється в товщі води).
Так само «жадібно» H2SO4 поглинає вологу
повітря (використовується для осушення).
У продаж надходить 95%-ва сульфатна кислота H2SO4 (ρ
= 1,84 г/мл). Нелетка. Не має запаху. Обвуглює органічні речовини, віднімаючи
від них воду (цукор, папір, дерево), тому часто має бурий колір через органічні
речовини, що випадково потрапили в неї. Спричиняє сильні опіки!
2. Демонстрація дослідів у програмі « Віртуальна хімічна лабораторія» з теми:«
Хімічні властивості розчину сульфатної кислоти.»
1) Сильний електроліт, у розчині практично повністю дисоціює на іони:
H2SO4
=2H++SO4-2
2) Утворює два ряди солей: кислі й середні. Які саме з них утворяться,
залежить від кількісного співвідношення реагентів:
H2SO4 + NaOH = NaHSO4 + H2O
H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O
3) З основними оксидами:
CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O (демонстрація зі
складанням іонних рівнянь реакцій)
4) Може витісняти більш слабкі кислоти в процесі взаємодії з їхніми
солями;
5) З металами розбавлена й концентрована кислоти взаємодіють по-різному:
розбавлена реагує з усіма металами до Н2 (крім Рb, тому що PbSO4 не
розчиняється):
Fe + H2SO4 = FeSO4 + Н2
(демонстрація зі складанням іонних рівнянь реакцій)
3. Специфічні властивості концентрованої сульфатної кислоти
1) Концентрована сульфатна кислота не дисоціює на іони.
2) Обвуглювання органічних речовин, що складаються з Карбону й Гідрогену.
Якщо цукор змішати з концентрованою H2SO4, маса
чорніє й розігрівається й незабаром зі стаканчика починає виповзати пориста
чорна маса (за технічної можливості демонструємо дію концентрованої сульфатної
кислоти на цукор).
3) Концентрована H2SO4 за кімнатної
температури не взаємодіє з деякими металами. Це дозволяє перевозити кислоту (≥
75 %) у сталевих цистернах.
4) Під час нагрівання діє майже на всі метали до Ag включно
(крім Pt, Au та деяких інших). У цьому випадку водень не
виділяється, а утворюються продукти відновлення S+6: SO2, H2S, S, а
також сіль і вода. Продукти залежать від активності металу й умов реакції
(температура, концентрація H2SO4). Умовно можна
прийняти, що сульфатна кислота відновлюється:
• з малоактивними металами — до SO2:
2Ag + 2H2SO4 =Ag2SO4 + SO2 + H2O
• у результаті взаємодії з більш активними металами можуть
виділятися SO2, H2S і S.
4. Значення сульфатної кислоти й сульфатів у народному господарстві
Повідомлення учнів
Застосування H2SO4
Фундамент хімічної промисловості.
Виробництво мінеральних добрив.
Очищення поверхні металів перед нанесенням металевих покриттів.
Очищення нафтопродуктів (у тому числі бензину й гасу). Утворює продукти,
нерозчинні в нафтопродуктах.
Виробництво вибухових речовин, мийних засобів, барвників, хімічних волокон.
В акумуляторах.
IV. Первинне застосування
отриманих знань.
Бесіда з питань.
Чому розрізняються хімічні властивості розбавленої та концентрованої
сульфатної кислоти?
У цистернах з яких металів можна транспортувати концентровану сульфатну
кислоту? (Назвіть умови.)
Чому ці самі цистерни не можна використовувати для перевезення розчинів
кислоти?
Завдання 1. Як концентрована H2SO4 діятиме
на індикатори? Відповідь обґрунтуйте.
Завдання 2. З перелічених речовин виберіть ті, з якими
реагуватиме розбавлена сульфатна кислота. Запишіть рівняння можливих реакцій у
молекулярній, повній та скороченій іонній формах.
Ca, Al (OH)3, CuО, ZnO, Cu, CO2, S, K2CO3.
V. Підбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок. Викладач
просить дітей визначити, кому поставити оцінки. Хто висловлювався правильно,
добре працював на уроці, аргументував свою відповідь.
VI. Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфа 9, відповісти на запитання
до нього, виконати вправи 1.
--------------------------------------------------------------
За планом роботи методичної комісії
природничих дисциплін 28.01.2019 у групі
№3/17за професією «Верстатник широкого профілю» викладач Землякова Л.Є. було проведено відкритий урок з
хімії за темою: «Сульфатна кислота». На уроці учні з'ясували фізичні та хімічні
властивості сульфатної кислоти, особливості розведення концентрованої кислоти
водою, правила безпеки при роботі з кислотами, галузі застосування сульфатної
кислоти та її значення у хімічної промисловості.
Презентація "Сульфатна кислота"
-----------------------------------------------
За планом роботи методичної комісії природничих дисциплін 28.01.2019 у групі №3/17за професією «Верстатник широкого профілю» викладач Землякова Л.Є. було проведено відкритий урок з хімії за темою: «Сульфатна кислота». На уроці учні з'ясували фізичні та хімічні властивості сульфатної кислоти, особливості розведення концентрованої кислоти водою, правила безпеки при роботі з кислотами, галузі застосування сульфатної кислоти та її значення у хімічної промисловості.
Презентація "Сульфатна кислота"
-----------------------------------------------
2019-2020 навчальний рік.
педагогічні читання
За річним планом
методичної роботи викладачами фізичної культури було проведено предметний тиждень. Проводили заходи
викладачі фізичної культури Кусовський О.А. та Крижановський Б.Ф.
Викладач Сідорова Л.В. була відсутня з
поважної причини ( курсова підготовка) . Після завершення курсів проводила
спортивні заходи 07.10.20 на спортивному
майданчику ІІІ корпусу.
Спортивна частина
тижня в умовах карантинних заходів пройшла на жаль без глядачів та з обмеженою
кількістю учасників. Види змагань були підібрані та пристосовані так щоб
учасники не перетинались та не контактували між собою.
28.09.2020 р. розпочато
тиждень фізичної культури та спорту (в умовах карантину).
Було проведено онлайн конкурс презентацій між групами навчального закладу за темою: «Ми за здоровий спосіб життя». Кращі презентації у групи: 22/20 (ТУ) та групи 49/20 (СПТУ).
29.09.20 викладачем фізичної культури Крижановським Б.Ф. проведено відкритий позакласний захід за темою: «Фізична хвилинка на уроці». Захід проходив на уроці «Захист України» у групі № 30/20 викладач Землякова Л.Є. Здобувачі освіти дізнались нові рухи, важливі для зміцнення здоров’я, хорошого настрою та засвоєння нових знань продовж уроку.
30.09.2020 У рамках проведення тижня фізичної культури та
спорту було заплановано проведення змагань на спортивному майданчику, але у
зв’язку зі зливами спортивні заходи, які були заплановані на повітрі,
проводились у спортивному залі.
Програма змагань була наступна:
1)стрибок у довжину з місця;
2)подача волейбольного м’яча в задану зону;
3)баскетбольний штрафний кидок.
Програму заходу розробили та проводили викладачі фізичної культури Кусовський
О.А. та Крижановський Б.Ф.
Підсумки змагань наступні:
1)у стрибках у довжину з місця
ІІІ місце здобувачі освіти групи 19/20,
ІІ місце здобувачі освіти групи 22/20,
І місце посіла команда групи 25/20
2) кидки у баскетбольний кошик
ІІІ місце виборола команда групи 9/20
ІІ місце групи 25/20,
І місце команда групи 24/20,
3) у змаганнях з волейболу де треба було виконати подачу м’яча в задану зону
ІІІ місце зайняла команда групи – 19/20
ІІ місце – команда групи 25/20
І місце – команда групи 17/20
Дякуємо тим хто взяв участь і бажаємо всім міцного здоров’я, успіхів в житті та
спорті.
Про змагання, які були заплановані на спортивному майданчику, буде повідомлено
додатково.
07.10.2020 у ДНЗ «Запорізьке
МВПУ» проведення тижня фізичної культури та спорту було продовжено.
Проводились змагання
заплановані на спортивному майданчику, але у зв’язку зі зливами були
відкладені.
Програма змагань спортивного майданчика І та ІІ корпусу була наступна:
1) змагання з підтягуванням на перекладині;
2) метання гирі;
3) «футбольна лотерея» (пенальті).
Програму заходу підготували та проводили викладачі фізичної культури Кусовський
О.А. та Крижановський Б.Ф.
Програма змагань спортивного майданчика ІІІ корпусу була наступна:
1) стрибок у довжину з місця;
2) змагання з підтягуванням на перекладині;
3) «футбольна лотерея» (пенальті.)
Програму заходу підготували та проводили викладачі фізичної культури Кусовський
О.А. та Сідорова Л.В.
Підсумки змагань спортивного майданчика І та ІІ корпусу наступні
1) змагання з підтягуванням на перекладині:
ІІІ місце здобувачі освіти групи 24/20,
ІІ місце здобувачі освіти групи 9/20,
І місце посіла команда групи 18/20.
2) метання гирі:
ІІІ місце здобувачі освіти групи 25/20,
ІІ місце здобувачі освіти групи 22/20,
І місце посіла команда групи 24/20;
3) «футбольна лотерея» (пенальті):
ІІІ місце здобувачі освіти групи 24/20,
ІІ місце здобувачі освіти групи 19/20,
І місце посіла команда групи 18/20.
Підсумки змагань спортивного майданчика ІІІ корпусу наступні
1) стрибок у довжину з місця:
ІІІ місце здобувачі освіти групи 47/20;
ІІ місце здобувачі освіти групи 46/20;
І місце посіла команда групи 49/20.
2) змагання з підтягуванням на перекладині:
ІІІ місце здобувачі освіти групи 47/20;
ІІ місце здобувачі освіти групи 46/20;
І місце посіла команда групи 49/20.
3) «футбольна лотерея» (пенальті):
ІІІ місце здобувачі освіти групи 47/20;
ІІ місце здобувачі освіти групи 49/20;
І місце посіла команда групи 46/20.
Велика подяка від керівника МК викладачів природничих дисциплін та викладачів
фізичної культури, захист Вітчизни Землякової Л.Є. всім учасникам змагань,
викладачам та майстрам виробничого навчання, за підтримку та допомогу. Бажаємо
всім міцного здоров’я, успіхів в житті та спорті.
Комментариев нет:
Отправить комментарий